Elektronika

Arduino – platforma programistyczna dla systemów wbudowanych oparta na prostym projekcie Open Hardware przeznaczonym dla mikrokontrolerów montowanych w pojedynczym obwodzie drukowanym, z wbudowaną obsługą układów wejścia/wyjścia oraz standaryzowanym językiem programowania. Język programowania Arduino jest oparty na środowisku Wiring i zasadniczo na języku C/C++ (kilka prostych przekształceń kodu wykonywane przed przejściem do avr-gcc). Celem projektu Arduino jest przygotowanie narzędzi – ogólnodostępnych, tanich, niewymagających dużych nakładów finansowych, elastycznych i łatwych w użyciu przez hobbystów. Częściowo Arduino stanowi również alternatywę dla osób, które nie mają dostępu do bardziej zaawansowanych kontrolerów, wymagających bardziej skomplikowanych narzędzi.

Źródło: Wikipedia

Wio Node to oparta na ESP8266 SoC płytka programistyczna Wi-Fi typu open source i powiązana platforma do tworzenia aplikacji IoT poprzez wirtualizację modułów plug-n-play do interfejsów API RESTful za pomocą aplikacji mobilnych. Wio Link został zaprojektowany w celu uproszczenia rozwoju Internetu Rzeczy, ma na celu ułatwienie rozwoju produktów i usług Internetu Rzeczy. Korzystając z Wio Link, programiści mogą budować aplikacje IoT bez programowania sprzętowego, bez płyty montażowej, bez kabli połączeniowych i bez lutowania.

Źródło: Seeed

Node-RED to narzędzie programistyczne do łączenia ze sobą urządzeń, interfejsów API i usług online w nowy i interesujący sposób.Udostępnia edytor oparty na przeglądarce, który ułatwia łączenie przepływów przy użyciu szerokiej gamy węzłów w palecie, które można wdrożyć w środowisku wykonawczym za pomocą jednego kliknięcia. Lekkie środowisko zostało zbudowane na Node.js, w pełni wykorzystując oparty na zdarzeniach, nieblokujący się model. Dzięki temu idealnie nadaje się do pracy na brzegu sieci na niedrogim sprzęcie, takim jak Raspberry Pi, a także w chmurze.

Źródło: NodeRed